Engelli Çocuklarda Ağız Diş Sağlığı

Engelli Çocuklarda Ağız Diş Sağlığı

Engellilik tanımı fiziksel veya zihinsel kısıtlamalardan dolayı; yürümek, duymak, görmek, nefes almak, ayakta durmak, okumak, çalışmak, konuşmak, öğrenmek, düşünmek gibi birçok insanın kolayca yapabildiği temel günlük aktivitelerin yerine getirilememesi durumudur. UNESCO tarafından yapılan araştırmalara göre Türkiye nüfusunun %10’unun engelli olduğu düşünülmektedir. Ülkemizde engellilerin birçok sorunları

diş hekimi
ENGELLİLERDE DİŞ TEDAVİSİ

bulunmaktadır. Sağlık sorunları ve özellikle ağız ve diş sağlığında yaşanan sıkıntılar bunların başında yer almaktadır. Yapılan araştırmalar engellilerde ağız-diş sağlığı sorunlarının görülme sıklığının normal bireylerden oldukça yüksek olduğunu göstermektedir. Ülkemizde mevcut sağlık sistemi içersinde gerek devlet gerekse özel teşebbüsler engellilerin ağız ve diş sorunlarını çözümüne yönelik yeterli çalışma yapmadıkları için, engelliler diş hekimliği hizmetlerinden yeterince yararlanamamaktadır. Bu sorunun çözümü için konunun hem diş hekimleri açısından hem de engelliler açısından değerlendirilmesi gerekmektedir.


Diş hekimlerinin engelli bireylerin diş tedavileri konusundaki eğitim yetersizliği, diş tedavileri için çok fazla zaman ayrılması gerektiğinin düşünülmesi (fakat bunun geri dönüşümünün maddi açıdan tatminkar olmaması), diş tedavi işlemleri için ekstra yatırım yapılması gerekliliği gibi sebeplerden, diş hekimleri engelli bireylerin tedavilerinden uzak durmaya çalışmaktadırlar.

Engellilerin diş hekimliği hizmetlerine ulaşmasında yaşadıkları zorluklar ise;

– Erişilebilirlik

– Eğitimli Diş hekimi sayısındaki yetersizlik

– Engellilik Tipi

– Ailelerin veya bakıcıların ağız diş sağlığına olan yaklaşımları

– Kullandıkları ilaçların yan etkileri

– Tıbbi Sorunlar

– Maddi Kaygılar

gibi birçok sebep sayılabilir.

ni ve çocuğun her seferinde psikolojik olarak olumsuz yönde etkilenmesini önlemektedir.

 

İmplant diş nedir? Estetik diş hekimliği nedir?

Diş eti çekilmesi diş eti kanaması tedavisi

DİŞ ETİ HASTALIĞI:

Diş fırçalama alışkanlığı oranı düşük olan toplumumuzda dişeti rahatsızlıkları bu yüzden yüksek oranda görülmektedir. Genelde ağrısız bir süreç izlemesi nedeniyle dişeti rahatsızlıkları, hastalara tedavi gerektiren bir durum değilmiş gibi gelmektedir. İlk belirtilen dişetlerinin rengindeki değişiklik ve kanama olarak karşımıza çıkar.

Dişeti Hastalığı Nedir?

Dişeti hastalığı, dişinizi çevreleyen ve destekleyen kemiğe kadar ilerleyebilecek dişeti iltihabıdır. Dişlerinizin üzerinde yapışkan, renksiz bir film tabakası olan plak bulunur. Diş ipi kullanılmadığı ve dişler her gün fırçalanmadığı takdirde dişlerde plak birikebilir ve bakteriler sadece dişetini ve dişleri değil, aynı zamanda dişeti dokusunu ve dişleri destekleyen kemiği de enfekte edebilir. Bu da, dişlerin gevşemesine, düşmesine ve hatta diş hekimi tarafından çekilmesine yol açabilir.

Dişeti hastalığı başlangıç safhasından itibaren 3 safhada ilerler. Başlangıç Dişeti iltihabı: Dişeti hastalığının en erken aşamasıdır, dişeti çizgisinde plak birimi sonucunda oluşan dişeti iltihabıdır. Diş ipi kullanılmadığı ve dişler her gün fırçalanmadığı takdirde, dişeti dokusunu tahriş eden toksinler üreterek dişeti iltihabına neden olabilir. Fırçalama ve diş ipi kullanılması esnasında düetleriniz kanayabilir. Dişeti hastalığının bu ilk aşamasında hasar önlenebilir, çünkü dişi tutan kemik ve bağlı dokuları henüz etkilenmemiştir. Periodontitis: Bu aşamada, dişlerinizi tutan destek kemik ve lifler geri döndürülemez biçimde hasar görmüştür. Dişeti çizgisinin altında, gıda ve plakları hapseden bir cep oluşmaya başlayabilir. Diş tedavisi uygulanması ve evde özenli bir ağız ve diş bakımı hasarın ilerlemesini genellikle önleyebilir.

İlerlemiş Periodontitis: Dişeti hastalığının bu son aşamasında, dişleri destekleyen lifler ve kemik hasar görerek, dişlerin sallanmasına neden olabilir. Bu durum ısırma şeklinizi etkileyebilir ve yoğun tedavi ile dişler kurtarılamaz ise,dişlerin çekilmesi gerekebilir.

Dişeti Hastalığı Oluştuğunu Nasıl Anlarım?

Dişeti hastalığı, her yaşta, fakat genellikle yetişkinlerde ortaya çıkar. Erken teşhis edildiği takdirde dişeti hastalığı önlenebilir, bu yüzden aşağıdaki belirtilerden birini fark ettiğinizde diş hekiminize gitmeniz faydanıza olacaktır:

• Kırmızı, şişkin veya hassas dişetleri
• Fırçalama sırasında veya diş ipi kullanırken kanayan dişetleri
• Dişeti çekilmesi nedeni ile daha uzun görünen dişler
• Şişmiş dişetleri
• Ağzınızı kapadığınızda diş hizasındaki değişiklikler
• Diş ve dişetleriniz arasındaki iltihap
• Sürekli kötü ağız kokusu veya ağzınızda kötü tat

Dişeti Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

• Dişeti hastalığının erken aşamaları, doğru diş fırçalama ve diş ipi kullanımı ve temizleme ile önlenebilir. İyi bir ağız bakımı, plakların birikmesini önlemeye yardımcı olur.
• Diş hekiminiz tarafından yapılacak profesyonel temizlik, biriken ve sertleşerek tartar haline gelen plakları çıkarmanın tek yoludur. Diş hekiminiz, dişeti çizgisinin üzerindeki ve altındaki tartarı yok etmek için dişlerinizi temizleyecektir. Durum daha ciddi ise kök düzeltme işlemi yapılabilir. Kök düzeltme, diş köklerindeki düzensizlikleri düzleştirmeye ve burada plak birikimini azaltmaya yarar. Erken safhadaki dişeti hastalığı, düzenli diş muayenesiyle ilerlemeden tedavi edilebilir. Durumunuz daha da îlerlemişse, diş hekimi muayenehanesinde tedavi gerekecektir.

Sağlıklı bir gülüş için sadece dişlerin beyaz olması yetmez dişetlerimizin de sağlıklı yani pembe olması gerekmektedir. Kanamalı ve iltihaplı dişetleri ilerleyen safhalarda hiç çürük olmayan dişlerin bile, destek doku kayıpları nedeniyle kaybedilmesine yol açar. Tamamen sağlıklı bir ağız İçin hijyen kurallarını eksiksiz ve düzenli olarak yerine getirirsek mutlu ve güzel gülüşler hep bizimle olacaktır…

Dişeti Hastalıkları Periodontitis

PERİODONTAL (DİŞETİ) HASTALIKLARI

PERİODONTAL (DİŞETİ) HASTALIKLARI

Periodontal hastalık plak yüzünden oluşan bir enfeksiyondur. Plak, bakteriler içeren, sürekli oluşmaya devam eden yapışkan ince bir tabakadır. Çürük ve dişeti hastalıklarının önlenmesi için günlük olarak temizlenmesi gerekir. Eğer temizlenmezse, plağın içerisindeki bakteriler zehirli atıklar oluşturarak dişetini tahriş ederler. Plak temizlenmediğinde sertleşerek diş taşını oluştururlar. Diş taşları daha sert yüzeyler oluşturarak dişeti tahribatını arttırır dişetini şişirir.

Oluşan enfeksiyon, dişeti ile diş arasındaki yapışmayı sağlayan bağları zedeler. Periodontal cep dediğimiz boşlukların oluşmasına sebep olur. Bu cepler daha fazla bakteriye yuva sağlar , zamanla bakterilerin artan zararlarıyla dişi destekleyen kemik yapısı erir.

Periodontal (dişeti) hastalıklara sebep olan başka sebepler de vardır. Bunlara, lokal yıkıma sebep olan sigara içmek, tütün çiğnemek, veya sürekli diş gıcırdatma örnek verilebilir. Beslenme, bazı ilaçlar, yüksek stres de zararı arttırıcı etkenlerdir.

Çoğu vakada periodontal hastalık gingivitis (dişeti iltahabı) denilen aşamayla başlar tedavi edilmediğinde daha ciddi bir hastalık olan periodontitise dönüşür. Bu hastalıkların ağrı yapmamaları hastalar tarafından fark edilmelerini zorlaştırır. Bu nedenle rutin diş hekimi muayeneleri çok önemlidir. Diş hekiminiz detaylı bir muayene sonucunda hastalığın durumunu inceleyecek gerekirse sizi bir periodontologa (diş eti hastalıkları uzmanı) yönlendirecektir.

PERİODONTAL (DİŞETİ) HASTALIKLARI

Periodontal sond dişeti cebine 7 mm yerleşmiş bunun normali 1-2 mm olmalıdır.

HASTALIĞIN AŞAMALARI

Hastalık ne kadar erken tedavi edilirse hastalığın kontrolü, ağız sağlığının yeniden sağlanması, dişleri kurtarma o kadar kolaylaşır.

Sağlıklı dişler ve dişeti

PERİODONTAL (DİŞETİ) HASTALIKLARI Sağlıklı bir ağızda dişler etraflarındaki kuvvetli dişeti ve diğer destek dokular sayesinde
kemik yuvalarına sıkıca oturur.

Gingivitis

PERİODONTAL (DİŞETİ) HASTALIKLARI Düzenli bir şekilde temizlenmediklerinde diş ve dişetindeki bakteriler kontrolden çıkarlar ve dişetlerini tahrip eden toksinleri oluştururlar. Dişeti sınırında daha sert yüzeyi olan diş taşı oluşur.

Diş taşı oluşumuyla tahribat ve dişetindeki şişlik artar. Koyu kırmızı renkli, kanayan dişetleri ve kötü bir ağız kokusu hissedebilirsiniz. Dişle dişeti arasında boşluklar oluşmuş olabilir ama henüz kemik yıkımı gerçekleşmemiştir.

Gingivitis orta dereceli bir hastalıktır ve tedaviye iyi sonuç verdiğinden bu aşamada oluşmuş hasar telafi edilebilmektedir.

Periodontitis

PERİODONTAL (DİŞETİ) HASTALIKLARI Periodontitisin en büyük sebebi dişeti altına yerleşmiş diş taşlarıdır. Dişi dişetine bağlayan dokular parçalanmış dişeti dişten ayrılmıştır. Cep derinleşmiş bir çok bakterinin alanda toplanmasıyla diş kayıplarına yol açabilecek kemik erimesi başlamıştır.


İlerlemiş Periodontitis

PERİODONTAL (DİŞETİ) HASTALIKLARI İlerlemiş vakalarda cep daha da derinleşmiş içerisinde iltahap birikmiş olabilir. Dişlerin kökleri etrafında şişlik ve kemik erimesi gerçekleşebilir. Bu durumda kemik desteğini iyice kaybetmiş dişler, genel ağız sağlığınızın için çekilmelidirler.

BELİRTİLERİ VE TEŞHİSLERİ

Sizde periodontal hastalıkların belirtilerini bilerek hastalığın ilerlemeden teşhisine yardımcı olabilirsiniz. Aşağıdaki semptomlara sahipseniz vakit geçirmeden diş hekiminize başvurun.

• Kırmızı, şişmiş veya yumuşak dişetleri
• Fırçalama sırasında dişetlerinde kanama
• Dişle dişeti arasında (özellikle bastırıldığında) iltahaplı pü akışı
• Sallanan dişler
• Isırdığınızda dişlerinizin yerlerinden oynamaları
• Dişlerden destek alan protezlerde oynama
• Nefeste kötü koku

Tabii ki de en doğru teşhis tüm ağzınızın detaylı muayenesinden sonra konulacaktır. Muayene sırasında dişetlerinizdeki kanama, şişme, şekil bozuklukları ve kıvam değerlendirilir. Dişlerinizdeki hassasiyet, hareketlilik ve ısırışınız da incelenir. Genellikle kayıp kemik miktarını belirlemek için tüm dişlerinizden röntgen çekilir. Periodontal sondlama ile dişetinizin içine nazikçe bir ölçüm aleti yerleştirilir. Bu ölçüm, dişeti ceplerinin derinliğini belirtir. Sondlama tedavi planlanması ve teşhis konulmasında çok önemlidir.

PERİODONTAL (DİŞETİ) HASTALIKLARI

TEDAVİ

Cerrahi olmayan tedavi

Dişeti hastalıklarına yol açan bakterilerin yerleşme alanı olan plak ve diş taşlarının temizlenmesi, dişeti hastalıklarına yol açan durumların kontrol altına alınması şeklindedir. Bu tedavi çoğu vakada tek başına yeterli olmaktadır.

Detertraj ve kök yüzeyi düzleştirmesi 
Detertraj, dişlerinize yerleşmiş diş taşlarını kaldırma işlemidir. Kök yüzeyi düzleştirme ise harabiyet görmüş kök yüzeyinin ölü dokulardan arındırılarak tekrar dişetinin yapışabileceği şekile getirilmesidir.

Küretaj 
Dişeti cebini çevreleyen dişeti dokusunun kazınmasıdır. Bu sayede dişeti dokusu daha kolay iyileşecektir.
PERİODONTAL (DİŞETİ) HASTALIKLARI

Cerrahi Tedavi

Hastalığın daha ilerlediği durumlarda dişeti ceplerini kaldırmak gerekir. Yok olan kemik yeniden oluşamayacağı için özel teknikler kullanılır.

Gingivektomi
Aşırı büyümüş dişetinin kaldırılmasıdır. Bu fazlalığın kaldırılmasıyla bakterilerin toplanabilecekleri alan ortadan kalkmış olur.

Flep ameliyatları
Derinlere yerleşmiş diş taşlarını ve hastalıklı dişetlerini kaldırabilmek için görüş alanı kazanmak için yapılır. Kaldırılan dişeti işlem sonrası tekrar yerine dikilir. Flep ameliyatlarını bazen bölgede kemik ameliyatları takip eder.

Kemik ameliyatlarıyla dişin etrafındaki kemik yeniden şekillendirilir, bazı parçalar çıkarılabilir veya yapay kemik tozlarıyla bölgeye yeni kemik yerleştirilebilir.

ÖNLEME

İyi bir periodontal sağlık sizin elinizdedir. Şunları uyguladığınız taktirde dişeti hastalıklarını başlamadan sona erdirebilirsiniz.

• Düzenli olarak günde 3 kez diş fırçalamak ve diş ipi kullanmalısınız.
• Dengeli beslenerek, aşırı şekerli ve abur cubur dediğimiz yiyeceklerden uzak durmalısınız.
• Ağzınızdaki hastalık uyarılarını dikkate alarak vakit geçmeden tedavi ettirmelisiniz.
• Diş hekiminizi 6 ayda bir temizlik ve genel muayene için ziyaret etmelisiniz.