DİŞ ETİ KANAMASI

DİŞ ETİ KANAMASI

Kim diş etinin kanamasından hoşnut olur? Tabiki hiç kimse istemez. Ancak insanların büyük çoğunluğunda diş eti kanaması sorunu mevcut. Bu yazıyı okuduğunuza göre sizin de diş eti kanama probleminiz olabilir. O halde doğru yerdesiniz. Diş eti kanaması içi neler yapılması gerektiğini konunun uzmanı Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya’ya sorduk. Kendisi bize bilgi ve tecrübeleri ile faydalı bilgiler aktardı. Diş eti kanaması şikayeti olanların mutlaka okumasını öneriyoruz.

Sayın Kızılkaya diş eti kanaması neden olur? Nasıl tedavi edilir bize bilgi verebilir misiniz.

Merhaba tabi memnuniyet ile. Çok önemli bir konuya değindiniz. Gerçekten büyük bir çoğunluk diş eti sorunu yaşar. Bazıları farkında olduğu halde tedavilerini erteler iken bazılarımız da diş eti kanamasının bir hastalık belirtisi olduğunu bilmeden yaşar. Bunu olağan olarak kabul eden insanların sayısı hiç de az değil. Diş eti kanaması diş eti hastalığının bir belirtisi dediniz. Bunu biraz açar mısınız.

Tabi öncelikle diş eti hastalığı nedir onun hakkında bilgi aktarayım.

DİŞ ETİ HASTALIĞI NEDİR:

Diş eti hastalığı; diş etlerinin ve dişi destekleyen kemiğin iltihabıdır. Başlangıç döneminde belirti vermeden ilerleyebilir ve çoğu zaman ağrı olmaz. Tedavi edilmezse bu hastalık; dişlerin boylarının uzamasına, dişlerin kaybına ve dişi destekleyen kemiğin erimesine neden olur.

DİŞ  ETİ HASTALIĞININ NEDENLERİ:

– Dişlerin düzgün temizlenmemesi nedeniyle oluşan bakteri plağı ve diştaşları

– Beslenme biçimi

– Tütün kullanımı

– Sistematik hastalıkların etkisi

– Genetik faktörler

DİŞ ETİ HASTALIKLARININ BELİRTİLERİ:

– Diş fırçalanırken ve diş ipi kullanılırken dişetlerinin kanaması

– Dişetlerinin kırmızı renkte ve şişmiş görünmesi

– Dişlerinde çekilme olması

– Ağız kokusu

– Diş ile dişeti arasından iltihap gelmesi

– Dişlerde hareketlenme; yani birbirinden uzaklaşma veya yer değiştirme olması

– Ağızda var olan protezlerin uyumunda veya kullanımında bir değişiklik olması

DİŞETİ HASTALIĞININ TEDAVİSİ:

Diş eti hastalığının erken seviyede gingivitis olarak adlandırılır. Diş etleri kırmızı, kanamalı ve şişmiş olabilir. Diş eti hastalığının bu aşaması geriye dönüşümlü olabilir. Bazen sadece daha iyi bir ağız bakımı profesyonel diş temizliği tedavi için yeterli olabilir.

Diş eti hastalığının seviyesine bağlı olarak dişeti uzmanı (periodontolog); diş temizliğinin yanı sıra küretaj ve kök yüzeyi düzleştirilmesi işlemi önerilebilir. Özel dental enstrümanlar kullanılarak plak ve diş taşları dişeti cebinden uzaklaştırılır. Daha sonra kök yüzeyleri düzleştirerek diş etinin itileşerek dişe sıkı bir şekilde yapışması sağlanır. Bu tedavinin yeterli olmadığı durumlarda dişeti operasyonlarının yapılması da gündeme gelmektedir.

Dişeti hastalıkları kendi kendine, antibiyotik, gargara, vitamin… gibi tedavilerle iyileşmez. Mutlaka bir dişeti uzmanı tarafından tedavi edilmesi gerekir. Erken dönemde teşhis edilmesi dişetleri kadar dişlerinde sağlığını koruyacaktır.

DİŞETİ TEDAVİNİZ BİTTİ… BUNDAN SONRA NE YAPMANIZ GEREKİYOR?

Ağız bakımınıza çok dikkat etmelisiniz.

Her şeyden önce dişlerimizi düzenli olarak fırçalamalı ve dişlerimizin aralarını temiz tutmalıyız. Bir çok hastamız diş fırçalamanın önemini bilirken, diş aralarının temizliğini ihmal etmektedir. Oysa ki dişeti hastalıkları çoğunlukla dişlerin aralarından başlamaktadır ve bu bölgelere diş fırçası ile ulaşmak mümkün değildir. Bu noktada dişipi kullanımı önem kazanmaktadır. Ayrıca dişeti hastalığı sonrasında görülen dişeti çekilmeleri, bitişik dişler arasında çok büyük boşlukların oluşmasına sebep olmaktadır. Bu alanların temizliği için dişipi ile birlikte dişarası fırçalarının kullanımı da gerekmektedir.

Düzenli olarak kontrol altında olmalısınız.

Dişeti tedavisi geçirmiş hastaların; sıkı bir şekilde takip edilmeleri gerekmektedir. Hastanın günlük olarak yapılan ağız bakımının (fırçalama ve dişipi kullanımı) yanı sıra uzman hekimin belirleyeceği aralıklarla diştaşı temizliği veya küretaj gibi işlemlerin uygulanması dişeti hastalığının yeniden ortaya çıkmasını engelleyecektir. Bu profeyonel bakım, hastanın günlük bakımda ulaşamadığı bölgelerin de temizlenmesini sağlayacaktır.

Hassas dişlere dikkat.

Dişeti tedavisi sonrasında en çok rastlanan sorun, dişlerde görülen soğuk ve sıcak hassasiyetidir. Kök yüzeyindeki hastalıklı kısmın temizlenmesi ile oluşan bu hassasiyet, hastaların ağız bakımı yapmalarını bile engelleyebilmektedir. Bu durumu gidermek için; hassas dişler için, özel dişmacunları ve flor jelleri uygulanabilir. Ancak sonuç almak birkaç hafta sürebilir. Hastaların büyük bölümünde bu durum zamanla kendiliğinden kaybolmaktadır. Sorunun geçmediği durumlarda, özel tedaviler için dişhekiminize başvurmanız gerekmektedir…

Dişhekiminiz ile işbirliği önemlidir.

Siz; ağız ve dişeti sağlığı açısından çok önemli kararlar verip, ciddi bir fedakarlık yapmış bulunuyorsunuz. Yaptığınız yatırımları bakım prosedürlerine sıkı bir şekilde takip ederek koruyun. Zamanında yapılan kontroller ve günlük ağız bakımının yanısıra en küçük bir şikayetinizde bile (kanama, şişlik, ağrı vb.) uzman hekiminizle diyalog halinde olmalısınız. Kontrollerine gelmeyen hastalar uzun vadede tekrar dişeti hastalığına ve diş kaybına maruz kalabilirler. Yapılan araştırmalar düzenli yapılan temizliklerin hastayı koruduğunu göstermektedir.

Genel sağlığınıza dikkat edin.

Sigara ve diğer tütün ürünlerini kullanmayın. Sigara içmek ağız bakımını zorlaştırır, dişeti hastalığının oluşma riskini arttırır. Düzenli ağız bakımının yanı sıra, dengeli beslenmek ve stresten uzak durmak da önemlidir. Doğru alışkanlıklar; sadece dişeti sağlığınızı değil, genel sağlığınızın kalitesini de yükseltecektir.

DİŞ HEKİMİ OLARAK SİZİ UYARMAK İSTERİM.

Diş eti tedavisinin uzun dönen sorunsuz kalabilmesi sizin kişisel gayretlerinize bağlıdır. Sağlıklı bir diş eti ve ağıza sahip olmak istiyorsanız günde en az iki defa dişlerinizi fırçalayın. Hekiminizin tavsiye ettiği şekilde diş ipi ve ağız gargarası kullanın.

DİŞ TEMİZLİĞİ SONRASI HASSASİYET

Dişler üzerindeki diş taşları ve bakteri plağı uzaklaştırıldıktan sonra birinci basamak diş eti tedavisinde en sık rastlanılan sorunlardan bir tanesi de diş hassasiyeti oluşmasıdır. Diş etinde çekilme olduğunda veya yapışık diş taşları çıkarıldığında soğuk ve sıcağa karşı hassasiyet oluşabilir. Zaman içerisinde geçecek bir ağrı olarak değerlendirilmelidir. Diş eti tedavisi sonrasında dişlerinizde çok fazla hassasiyet oluştuysa, hekiminize hassasiyet giderici diş macunları veya muayenehane ortamında yapılacak tedavileri danışın.

Kontrol muayenelerinize sadık kalın.

Ağız kokusu ve diş eti kanaması gibi problemler yaşadığınızda bu sorununuzu bile mutlaka diş hekiminiz ile paylaşın.

Dişeti Hastalıkları Periodontitis

PERİODONTAL (DİŞETİ) HASTALIKLARI

PERİODONTAL (DİŞETİ) HASTALIKLARI

Periodontal hastalık plak yüzünden oluşan bir enfeksiyondur. Plak, bakteriler içeren, sürekli oluşmaya devam eden yapışkan ince bir tabakadır. Çürük ve dişeti hastalıklarının önlenmesi için günlük olarak temizlenmesi gerekir. Eğer temizlenmezse, plağın içerisindeki bakteriler zehirli atıklar oluşturarak dişetini tahriş ederler. Plak temizlenmediğinde sertleşerek diş taşını oluştururlar. Diş taşları daha sert yüzeyler oluşturarak dişeti tahribatını arttırır dişetini şişirir.

Oluşan enfeksiyon, dişeti ile diş arasındaki yapışmayı sağlayan bağları zedeler. Periodontal cep dediğimiz boşlukların oluşmasına sebep olur. Bu cepler daha fazla bakteriye yuva sağlar , zamanla bakterilerin artan zararlarıyla dişi destekleyen kemik yapısı erir.

Periodontal (dişeti) hastalıklara sebep olan başka sebepler de vardır. Bunlara, lokal yıkıma sebep olan sigara içmek, tütün çiğnemek, veya sürekli diş gıcırdatma örnek verilebilir. Beslenme, bazı ilaçlar, yüksek stres de zararı arttırıcı etkenlerdir.

Çoğu vakada periodontal hastalık gingivitis (dişeti iltahabı) denilen aşamayla başlar tedavi edilmediğinde daha ciddi bir hastalık olan periodontitise dönüşür. Bu hastalıkların ağrı yapmamaları hastalar tarafından fark edilmelerini zorlaştırır. Bu nedenle rutin diş hekimi muayeneleri çok önemlidir. Diş hekiminiz detaylı bir muayene sonucunda hastalığın durumunu inceleyecek gerekirse sizi bir periodontologa (diş eti hastalıkları uzmanı) yönlendirecektir.

PERİODONTAL (DİŞETİ) HASTALIKLARI

Periodontal sond dişeti cebine 7 mm yerleşmiş bunun normali 1-2 mm olmalıdır.

HASTALIĞIN AŞAMALARI

Hastalık ne kadar erken tedavi edilirse hastalığın kontrolü, ağız sağlığının yeniden sağlanması, dişleri kurtarma o kadar kolaylaşır.

Sağlıklı dişler ve dişeti

PERİODONTAL (DİŞETİ) HASTALIKLARI Sağlıklı bir ağızda dişler etraflarındaki kuvvetli dişeti ve diğer destek dokular sayesinde
kemik yuvalarına sıkıca oturur.

Gingivitis

PERİODONTAL (DİŞETİ) HASTALIKLARI Düzenli bir şekilde temizlenmediklerinde diş ve dişetindeki bakteriler kontrolden çıkarlar ve dişetlerini tahrip eden toksinleri oluştururlar. Dişeti sınırında daha sert yüzeyi olan diş taşı oluşur.

Diş taşı oluşumuyla tahribat ve dişetindeki şişlik artar. Koyu kırmızı renkli, kanayan dişetleri ve kötü bir ağız kokusu hissedebilirsiniz. Dişle dişeti arasında boşluklar oluşmuş olabilir ama henüz kemik yıkımı gerçekleşmemiştir.

Gingivitis orta dereceli bir hastalıktır ve tedaviye iyi sonuç verdiğinden bu aşamada oluşmuş hasar telafi edilebilmektedir.

Periodontitis

PERİODONTAL (DİŞETİ) HASTALIKLARI Periodontitisin en büyük sebebi dişeti altına yerleşmiş diş taşlarıdır. Dişi dişetine bağlayan dokular parçalanmış dişeti dişten ayrılmıştır. Cep derinleşmiş bir çok bakterinin alanda toplanmasıyla diş kayıplarına yol açabilecek kemik erimesi başlamıştır.


İlerlemiş Periodontitis

PERİODONTAL (DİŞETİ) HASTALIKLARI İlerlemiş vakalarda cep daha da derinleşmiş içerisinde iltahap birikmiş olabilir. Dişlerin kökleri etrafında şişlik ve kemik erimesi gerçekleşebilir. Bu durumda kemik desteğini iyice kaybetmiş dişler, genel ağız sağlığınızın için çekilmelidirler.

BELİRTİLERİ VE TEŞHİSLERİ

Sizde periodontal hastalıkların belirtilerini bilerek hastalığın ilerlemeden teşhisine yardımcı olabilirsiniz. Aşağıdaki semptomlara sahipseniz vakit geçirmeden diş hekiminize başvurun.

• Kırmızı, şişmiş veya yumuşak dişetleri
• Fırçalama sırasında dişetlerinde kanama
• Dişle dişeti arasında (özellikle bastırıldığında) iltahaplı pü akışı
• Sallanan dişler
• Isırdığınızda dişlerinizin yerlerinden oynamaları
• Dişlerden destek alan protezlerde oynama
• Nefeste kötü koku

Tabii ki de en doğru teşhis tüm ağzınızın detaylı muayenesinden sonra konulacaktır. Muayene sırasında dişetlerinizdeki kanama, şişme, şekil bozuklukları ve kıvam değerlendirilir. Dişlerinizdeki hassasiyet, hareketlilik ve ısırışınız da incelenir. Genellikle kayıp kemik miktarını belirlemek için tüm dişlerinizden röntgen çekilir. Periodontal sondlama ile dişetinizin içine nazikçe bir ölçüm aleti yerleştirilir. Bu ölçüm, dişeti ceplerinin derinliğini belirtir. Sondlama tedavi planlanması ve teşhis konulmasında çok önemlidir.

PERİODONTAL (DİŞETİ) HASTALIKLARI

TEDAVİ

Cerrahi olmayan tedavi

Dişeti hastalıklarına yol açan bakterilerin yerleşme alanı olan plak ve diş taşlarının temizlenmesi, dişeti hastalıklarına yol açan durumların kontrol altına alınması şeklindedir. Bu tedavi çoğu vakada tek başına yeterli olmaktadır.

Detertraj ve kök yüzeyi düzleştirmesi 
Detertraj, dişlerinize yerleşmiş diş taşlarını kaldırma işlemidir. Kök yüzeyi düzleştirme ise harabiyet görmüş kök yüzeyinin ölü dokulardan arındırılarak tekrar dişetinin yapışabileceği şekile getirilmesidir.

Küretaj 
Dişeti cebini çevreleyen dişeti dokusunun kazınmasıdır. Bu sayede dişeti dokusu daha kolay iyileşecektir.
PERİODONTAL (DİŞETİ) HASTALIKLARI

Cerrahi Tedavi

Hastalığın daha ilerlediği durumlarda dişeti ceplerini kaldırmak gerekir. Yok olan kemik yeniden oluşamayacağı için özel teknikler kullanılır.

Gingivektomi
Aşırı büyümüş dişetinin kaldırılmasıdır. Bu fazlalığın kaldırılmasıyla bakterilerin toplanabilecekleri alan ortadan kalkmış olur.

Flep ameliyatları
Derinlere yerleşmiş diş taşlarını ve hastalıklı dişetlerini kaldırabilmek için görüş alanı kazanmak için yapılır. Kaldırılan dişeti işlem sonrası tekrar yerine dikilir. Flep ameliyatlarını bazen bölgede kemik ameliyatları takip eder.

Kemik ameliyatlarıyla dişin etrafındaki kemik yeniden şekillendirilir, bazı parçalar çıkarılabilir veya yapay kemik tozlarıyla bölgeye yeni kemik yerleştirilebilir.

ÖNLEME

İyi bir periodontal sağlık sizin elinizdedir. Şunları uyguladığınız taktirde dişeti hastalıklarını başlamadan sona erdirebilirsiniz.

• Düzenli olarak günde 3 kez diş fırçalamak ve diş ipi kullanmalısınız.
• Dengeli beslenerek, aşırı şekerli ve abur cubur dediğimiz yiyeceklerden uzak durmalısınız.
• Ağzınızdaki hastalık uyarılarını dikkate alarak vakit geçmeden tedavi ettirmelisiniz.
• Diş hekiminizi 6 ayda bir temizlik ve genel muayene için ziyaret etmelisiniz.