KAÇ İMPLANT

KAÇ İMPLANT

Kaybedilen dişlerden sonra gündem artık bu diş kurtulur mu olmuyor değil mi? Çekilmiş dişlerin yerine implant uygulaması için araştıralar başlıyor. Hatta belki de dişi çeken doktorun söylediği implant fiyatı fazla geldiği için daha ucuz fiyat ile implant yaptırabilir miyim diye bir arayışa giriyor insan.

AĞZIMA KAÇ İMPLANT GEREKECEK?

Maliyetler önem kazanmaya başladığında implant sayısının da bu toplam tutarın en büyük bileşeni olduğunu görmeye başlıyoruz. Şimdi size sizin ağzınıza kaç implant gerekeceği ile ilgili bilgi vermek isteriz. Ama bizim sizin ağız diş durumunuzu bilmemiz gerekiyor. Bize bir röntgen ve mevcut durumunuz ile ilgili bilgilendirici bir yazı yazar ve iletişim formundan gönderirseniz yardımcı olmaya çalışırız. Web sitelerinde verilen bilgiler genel mahiyette bilgi amaçlıdır. Hiçbir zaman hekimin hasta muayenesi ile elde edeceği veriler ile yapacağı teşhis ve tedavi planı yerine geçemez.

KAÇ İMPLANT?

Size belli başlı hangi durumda kaç implant gerektiği ile ilgili bilgileri de hemen burada vermek isteriz. Bakın tek dişiniz çekildi ise ve o dişin yanındaki dişler sağlama ve sağlıklı ise oraya bir implant yeterli olacaktır. Yan yana iki diş çekilir ise de iki implant gerekir genellikle. Kemik çapı ve eksik diş bölgesinin durumu bazı durumlarda iki diş eksikliğinde tek implant için uygun olabilmektedir.

Üç dişim eksik diyorsanız size yine iki implant önerilebilir. Genellikle ön ve arkaya bir implant ve ortadaki eksik diş yerine bir köprü gövdesi şeklinde tasarın gerçekleştirilir. Üç diş eksik ve iki implant güzel değil mi. Bu durum implantların en verimli kullanıldığı durumdur. Üç diş boşluğu için  diş köprüsü risklidir. Ön ve arkadaki dişler ile birlikte  beş diş yapılır. Üç tane gövde kırılmaya müsaittir. Dayanaklar da iki tanedir ve beş dişin yükünü taşımaya çalıştıklarında kolay yıpranırlar.

Hiç dişim yok diyenler için ise sabit implant tedavisi için altı implant veya sekiz implant önerilebilir. Kemik durumu ve çene kemiğinin durumu bu sayıyı netleştirir. Her bir implant için de iki diş kaplaması yapıldığında uygulanan kaplama diş sayısı her çene için 12 ile 14 diş kaplama arasında olacaktır. İmplant ve 12 diş kaplaması. Sizin çenenizde hiç dişiniz yok ise size önerilebilecek tedavi alternatiflerinden birisi bu olabilir. 

implant
ALT ÇENE İMPLANT ÜZERİ HAREKETLİ PROTEZ İÇİN İKİ VEYA DÖRT İMPLANT GEREKEBİLİR .

 

 

İMPLANT FİYATLARI

Evet implant fiyatları insanın bütçesini zorlayabilir. Hele de ağzınızda boş olan yerler fazla ise. Çekilmiş dişleri kastediyoruz tabi. İmplant sayısını ve dolayısı ile implant fiyatını asıl belirleyen ağızda kaç implant yapılması gerektiğidir. Bazen tek bir implant ile ihtiyaç karşılanırken bazen 16 implant ihtiyacı olabiliyor. Aslında implant fiyatı olarak araştırdığınız tutar eksik diş boşluğunun kapatılması için yapılacak işlemlerin toplam maliyetidir. İmplant fiyatı tek başına bir şey ifade etmez çünkü. İmplantın kendisini belki de 300 Euro fiyat ile satın alabilirsiniz. Ama implantı uygulamak ayrı bir işlem. dikişleri alınması. Pansuman ayrı. Sonra implant üzerinin açılıp iyileşme başlıklarının takılması ayrı. Her bir işlem için doktor zaman ayırır ve steril edilmiş aletler kullanır.

İşlemler yukarıda saydığımız implant yapımı ve üzerine iyileşme başlığı takılması ile kalmaz. İyileşen diş eti içerisindeki implanta uygun çap ve diş eti yüksekliğinde bir dayanak kullanılması gerekir. Sadece bu dayanak için ödenmesi gereken ücret 50-100 euro dur. Bu işlemleri gerçekleştirebilmek için hekimin kullandığı cerrahi setler ve iyileşme başlıklarının maliyetleri de işin içerisine girdiğinde sadece implant ve bileşenleri için ne kadar alet gerektiği ve masraf edildiğini rahatlıkla görebilirsiniz.

İmplant üzerine dayanak yerleştirildikten sonra sıra diş yapımına gelir. Diş  yapabilmek için kemik içerisindeki implant pozisyonunu ve diş eti kalınlığı ile şeklini modele aktarmak gerekir. Bu da ancak çok hassas ölçü tekniklerinin kullanılması ile mümkündür. Malzeme olarak ölçü malzemesi kalitesi olsa bile hekimin bunu kullanacak bilgi ve yeteneği olmalıdır. En iyi ölçü malzemesini konusunda hakim olmayan bir kişi kullansa bile sonuç hüsran olacaktır çünkü.

Hekim implantı yaptı iyileşme başlığını taktı. Dayanak da seçildi. İyi bir ölçü alınarak diş laboratuvarına götürüldü. Sırada diş teknisyeninin becerisi ve malzemelerinin başarısı var. Dikkatli bir çalışma ile hekimin aylarca emek vererek gerçekleştirdiği implant yapısı üzerine iyi bir diş yapma zamanı geldi. Haydi sevgili diş teknisyeni sana güveniyoruz. Bazen malzemeler iyi teknisyenin işçiliği yetersiz, bazen de teknisyen gayretli ama elindeki malzeme ve teknik altyapı yetersiz olabiliyor.

Diş laboratuvarından gelen sonuç netice itibarı ile diş hekiminin sorumluluğundadır. diş hekimi beğenmediği diş kaplama ve diş protezini gerekli gördüğü durumlarda yeniden yaptırmalıdır. Hastanın senelerce kullanacağı dişleri için hata kabul edilemez. tekrarlanan işlemler de maliyet ve emek sarf etmek olduğundan bunu karşılayacak bir bedelin alınması gerekir. Yapılacak dişi ucuza getirmek istediğinizde veya biz hekim ve teknisyenler bunu ucuza mal etmek istediğimizde bu yeniden yapma hareketlerinden kaçınmalar başlar. Ucuz fiyatlı yaptırılan işler için RPT olarak adlandırdığımız yeniden yapma işlemi kaçınılan bir işlem olur. Büyük sorunlar da urdan başlar.

 

BEGO İMPLANT NASIL?

BEGO İMPLANT NASIL?

Hemen hemen her şeyde olduğu gibi dişlerimiz için de kaybettikten sonra kıymete biniyor diyebiliriz. Bu yazıda Bego implant için bilgi ve önerileri paylaşacağız. Çevremizde dişini kaybeden kime sorsak diş çok önemli imiş, kıymetini bilmek lazım diye nasihat eder. Kıymet bilmekten kasıt dişin düzenli bakımını yapıp yaptırmak tabi. Peki nasıl bakacağız dişlerimize? Diş bakımı ile ilgili daha önce sayın Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya’dan aldığımız bilgileri sizinle paylaşmıştık. Diş bakımı ile ilgili videolara da www.youtube.com kanalından ulaşabilirsiniz. Bugün konumuz implantlar. Alman malı implantlar en kaliteli implantlar olarak konuşuluyor. Sizin için araştırdık. Alman implantlardan en kaliteli implant olarak adı geçen BEGO implant nasıl? diye doktorumuza sorduk.

2 adet bego implant
Alt çenede 2 adet bego implant

Aslında markalar üzerinden implant kalitesini sorgulamak her zaman söylediğim gibi gereksiz zaman ve enerji kaybı. Bir implant markası implantın başarısı için ilk koşul olamaz. Alman implantlar gerçekten kaliteli implantlar. Alman standartları hata kabul etmez. Bego implantlar da bunlardan bir tanesi. Bana Alman implant markaları nasıl derseniz size çok da net bir cevap vermem mümkün olmaz. Çünkü biliyoruz ki bazı firmalar ürünleri farklı ülkelerde imal ettirip sonra Almanya gibi marka değeri yaratan yerlerde paketliyorlar. Etiketinde Alman implant olarak görünen bazı ürünlerin de farklı yerlerde imal edildiği bir gerçek. Sadece implant için geçerli bir durum değil bu. Beyaz eşyalar veya kişisel bakım ürünleri de bu şekilde bir pazarlama tuzağı kurabiliyorlar. Kişisel olarak ben bunu tuzak olarak adlandırsam da sanayiciler bunu işçilik maliyetlerinin yüksek olması, seri üretim, ham madde gibi teknik konulara bağlamakta. Peki öyle olsun ben de kabul edeyim bu teknik konuları. Ama madem teknik ve ekonomik nedenler ile başka ülkelerde üretim yaptırdınız neden etiketi de orada basıp göndermiyorsunuz? İşte burada pazar değeri ve marka oluşumu gibi beni de eğitimimi de aşan ticari konular devreye giriyor.

Gelin en iyisi biz işin medikal yönüne bakalım. Bego marka implantlar benim yaptığım araştırmalara göre Almanya’da üretilip satılan iyi bir implant dır. Gerek cerrahi uygulama setleri, gerek satış ve destek ekibi sorunsuzdur. Uzun dönem takibi yapılmış implantlar her zaman söylediğim gibi güvenle kullanılabilir. Türkiye de implant fiyatı olarak en makul kaliteli implantlardan birisi de BEGO implant olarak bilinir. Almanların Türkiye için özel fiyat politikası gütmeleri nedeni ile bego implant fiyatları ülkemizde uygundur. Yurt dışındaki diş hekimleri Bego implantı daha yüksek fiyat ile temin ederler. Ülkemize özel indirimli fiyatları neden ile de Bego en çok satan implant markalarından bir tanesidir.

Yerli implantlar ile rekabet etmeyen bir Alman markası düşünün. Kalitesini tescillemiş uzun dönem başarısı kanıtlanmış gerek cerrahi aşamalar gerekse protez aşamaları bakımından sorunsuz. Neden yerli implant ile fiyat rekabetine girsin?

 

 

İmplant yapımı

Günümüzde türkiye’de ve dünyada dişe kimliği alanında giderek yaygınlaşan implant tedavileri hakkında daha detaylı bilgi almak isteyen insan sayısı artmaktadır. Geçmişte hastalara sınırlı tedavi seçenekleri sun olabiliyordu. Günümüzde diş eksikliği nde farklı tedavi alternatifleri olmakla beraber bütün dişlerini kaybetmiş hastalar için sabit implant üstü diş protezleri de bu Seçenekler arasında yer almaktadır. İmplantlar dişe kimliği alanında eksilmiş diş yerine yapay bir diş kökü koyarak 10’un üzerine de diş kaplaması uygulamasıdır. Sabit diş yapılamadığı durumlarda implant üzerine bazen hareketle protezler de uygulanır. Diş hekimliği diş kayıpları SONUCU oluşan konuşma çiğneme ve estetik sorunları gidermek için önceleri eksik diş bölgesinin ben ve arkasındaki dişleri keserek diş köprüleri yapma yoluna gitmişti. Çok sayıda diş eksikliği olduğu durumlarda dişlerin üzeri kaplama yapılıp bu kaplamalardan destek alan protezler kullanılıyordu. Oysa günümüzde eksik olan diş bölgesine koyulan imkan sayesinde çok daha fonksiyonel neredeyse kendi dişiniz gibi kullanabileceğiniz protezler yapılabilmektedir. Milat’tan önce 6000 yıllarında implant denemelerinin yapıldığına dair tarihi bulgular vardır günümüzdeki modern diş implantları ndan uygulanması bile it in titanyum malzemeyle çalıştığı 1960 lara dayanmaktadır. Modern bir şey kimliği nde hastanın çekilen diş bölgesindeki kemiği korumak aynı zamanda estetiği ve çiğneme fonksiyonu sağlamak hedeflenir. Kişi ne kadar çok iş kaybederse eksik dişlerin fonksiyon fonetik ve estetiğini vermekte o kadar zor olacaktır. İmplant tedavi ihtiyacın artması nüfusun giderek yaşlanması toplumun estetiğe verdiği önem ve implant avantajlarının her geçen gün daha çok fark edilmesi ile belirgin hale gelir. 

Nüfusun giderek yaşlanması başka bir deyimle yaşlı nüfusun artması dolayısıyla diş kaybetmiş insan sayısının artması demektir. İmplant üzerine yapılacak sabit veya hareketle protezler sayesinde ileri yaşlarda bir şey eksikliğine bağlı sindirim Sistemi problemleri de azalmaktadır. Diş kaybına bağlı olarak %1 takım değişiklikler olmaktadır. Diş çekilen bölgede hızlı bir şekilde kemik kaybı gerçekleşir. Çekilmiş dişin ben ve arkasındaki dişler çekim boşluğuna doğru hareket ederler. Çiğneme fonksiyonu giderek azalır. Çekilmişti şey karşısına denk gelen diş boşta kaldığı için çekim boşluğuna doğru uzar. Bu durumlar ortaya çıktıktan sonra implant yapılması daha da zor olacaktır. Eksik dişlerin yerine diş takılmaması hasta tarafından tahmin edilemeyecek bir şekilde kemik kaybına neden olur.

Dişlerini kaybetmiş hastalar için en çok görülen SORUNLAR şöyledir: Çene kemiğinin hacminin azalması. Çiğneme fonksiyonun azalması. Dudak ve yüz kaslarının desteğini kaybetmesi ve yüzün çökmesi. Kemik kaybı öncelikle kemik genişliğinin azalmasına neden olur. Damak üzerinden destek alan hareketli protezler altındaki dişeti dokusuna kuvvet verdinde Bu bölgelerde kemik kaybını da hızlandırmaktadır. Protezin çiğneme ve konuşma esnasında hareket etmesi kaçınılmazdır. Bunu engellemek için diş varsa dişlerden yoksa koyulacak implantlardan destek alınmaktadır.

İmplant Sorularının Yanıtları

İmplant Sorularının Yanıtları

İmplant Nedir? Nasıl Yapılır?

Dişin eksik olması durumunda en iyi diş tedavi seçeneklerinden birisi implant uygulamasıdır. Diş kökü yerine onun gibi işlev sağlayan titanyum vidalar yerleştirilir. İşlem son derece hassastır. Hata kabul etmez. Bu nedenle bu konuda tecrübe sahibi hekimler tarafından uygulanmalıdır.

İmplantların İyileşme Süreci?

İmplant yapımında 

  1. Cerrahi
  2. İyileşme başlığı
  3. Protez

aşamaları vardır. İmplant yapım süreci için başka ülkeden gelecek hastalar cerrahi için 3 ile 7 gün ayırmalıdır. Ülkesine dönen kişi 3 ay sonra implantın üzerini açma işlemini yaptırmak için gelmelidir. Diş eti iyileşmesi için 1 hafta süreye ihtiyaç duyulur. Zamanı olanlar için ikinci hafta protez aşamasına geçilebilir.

İmplantın Faydaları Nelerdir?

İmplant Pahalı Bir Tedavimidir?

Hangi Durumlarda İmplant Yapılır?
İmplantın Riskli Olduğu Durumlar?
İmplantların Markası Önemlimidir?
İmplanttan Önce Neler Yapılır?
İmplant Uygulaması Ne Kadar Sürer?
İmplant Yapılırken Acı Duyarmıyım?
İmplantın Yapım Aşamaları Nelerdir.
İmplantın Başarısı Nelere Bağlıdır?
Her Yaşta İmplant Mümkün mü?
İmplant Sonrası Neler Yapılmalıdır?
İmplant’ ın Sakıncaları Var mı?
İmplanttan Sonra Yemek Yenir mi?
İmplanttan Sonra Şişlik Normal mi?
İmplanttan Sonra Ağrı Olurmu?
İmplant Destekli Protezler?
İmplantların Ömrü Ne Kadar?

İmplantlar

İmplantlar

İmplantlar, dişetlerinizin altındaki çene kemiğine cerrahi olarak yerleştirilen metal materyallerdir. Yerleştirildikten sonra, üzerine protez diş yapılır.
Çene kemikleri üzerindeki diş eksiklikleri, genetik nedenlere dayanıyor olabildiği gibi, erken yaşta diş çürüklüğü problemi yaşayan kişilerde dişlerin çekilmesi sonucunda da diş eksiklikleri meydana gelebilmektedir. Diş eksiklikleri, diş ve diş eti sağlığı açısından belirgin bir zarar oluşturmasa da estetik açıdan göze hoş görünmeyen bir görüntü meydana getirebilmektedir. Bu diş eksikliklerinin giderilmesi için dişlere sabit köprü uygulaması yapılabildiği gibi, implant olarak bilinen yapay dişlerin diş kemiğine gömülmesi şeklinde bir tedavi yöntemi de tercih edilebilmektedir. İmplantoloji disiplini tarafından kontrol edilmekte olan bu uygulama genellikle sabit köprüleri ya da takılıp çıkarılabilen protezleri kullanmak istemeyen kişilere uygulanmaktadır. Dişlere implant uygulamasında hastanın diş ölçüleri alındıktan sonra oluşturulan yapay diş çene kemiğine vidalanmaktadır. Lokal anestezi veya genel anestezi altında uygulanan bu yöntemde hasta hiçbir acı hissetmemektedir. Başlangıçta geçici olarak uygulanan implant 3 ile 6 ay bir kullanım süresinden sonra kalıcı hale getirilmekte ve implantların sabit ya da takılıp çıkartılabilen tipleri bulunmaktadır.

İmplantlar, titanyum elementinden yapılmakta ve diş hekimin uzmanlığı ve yapılan işin kalitesine göre bir implantın ağızda kalabilme süresi değişmektedir. Yine de eskiden sadece 5 yıl ağızda kalabildiği bilinen implantların, diş hekimliği tekniklerinin ve ekipmanlarının geliştirilmesi ile artık çok daha uzun süreler veya hayat boyunca bile ağızda kalabilir. Bu tedavi yönteminde, implantların titanyum elementinden yapılıyor olması, insan vücudunun titanyuma karşı alerjik bir reaksiyon göstermemesinden kaynaklanmaktadır. Böylece vücut implantı kabul etmekte, çene kemiği ile implant arasında sıkı ve tam bir bağlantı sağlanarak, fonksiyonlarını gerçek dişlere en yakın şekilde gerçekleştirebilen yapay dişler oluşturulmaktadır.  İmplant uygulanmasından sonra, implant kaybının yaşanması durumu, vücudun implantı kabul etmemesinden değil, implant etrafında bir bağ dokusu meydana gelmesinden kaynaklanmaktadır. Çevresinde bağ dokusu oluşması nedeni ile kaybedilen İmplantın tedavisi için; kaybedilen implant çıkarılarak yerine yeni implant takılması gerekir.  İmplantın kemik ile kaynama oranı ise %98’dir.

2016 İmplant fiyatı

Bilgi almak için iletişim sayfasından bize ulaşınız. Hızlı bir şekilde yanıt alacaksınız.

En iyi diş hekimi

En iyi diş hekimi

En İyi Diş hekimi Kim?

İstanbul’un ve Türkiye’nin en iyi diş hekimi kimdir? Bu soruya yanıt arayanlar için her yönü ile en iyi diş hekimi kriterlerini araştırdık. Önce mahallenin, sonra ilçenin sonra ilin en iyi doktoru ve diş hekimi kimdir sorularını yanıtlayıp il birincileri arasından da Türkiye’nin en iyi diş hekimini bulmak istedik. Sadece İstanbul un en iyi diş hekimi bile bana yeterdi aslında. Diğer şehirlerde tedavi yaptıracaklar için bir öneri oluşturabilirsem hem fazla site ziyaretçim olacak hem de insanlara yardımcı olmuş olacaktım.

İşe nereden başlayacağımı bilmiyordum. Sonra aklıma kazanan diş hekimi iyi hekimdir gibi bir fikir geldi. En çok vergi veren hekimlerden yola çıkartabilirdim. bunu araştırdım. Gerçekten çok kazanan iyi doktor diye düşünürken hekimlerin mal varlıkları ve genel kazançları ile vergilendirildiğini öğrendim. Hatta vergi rekortmeni olmuş bir diş hekimin muayenehane resimlerinde son derece iptidai şartlarda çalıştığını gördüm. Bu rekortmen konusu yanlış bir yaklaşımdı anlaşılan. Şimdi işe nereden yaklaşmalıydım. Yine en yakınımdaki başarılı diş hekimleri ile başladım. Bir hasta çok iyi derken diğeri benim canımı okudu o doktor diyordu. Kafam gittikçe karıştı. Nasıl bir hasta çok memnun diğer hasta şikayetçi oluyordu. Bir bayram gezmesinde diş konusu açıldı. Ben de ortaya bu araştırmam ile ilgili gördüğüm çelişkiyi attım. Meğer orada diş hekimi Sertaç bey varmış. Bakın bize neler anlattı.

Türkiye dünyanın en iyi hekimlerinin olduğu bir ülkedir.
Hekimlere gösterilen toplumsal kültür gereği prestijli ve saygın bir meslek olması yıllardır en basarili ve yetenekli gençlerin diş hekimliği ve tip dallarını tercih etmesine neden olmuştur.
Diş hekimliği bilim sanat ve yeteneğin teknoloji ile buluştuğu bir meslektir. En iyi diş hekimi için bir tespit yapmak zordur.
Mesleklerde branşlaşma tıp ve diş hekimliği olarak giderek artmaktadır. Bir hekim iyi diş çekebilir ancak iyi diş kesimi yapamaz. Diş dolgusu veya kanal tedavisi gibi işlemleri son derece başarılı bir şekilde tamamlayabilir ancak diş eti tedavisinde iyi olmayabilir. 

  • Estetik diş hekimi
  • İmplant diş hekimi
  • Protez diş hekimi
  • Cerrahi diş hekimi
  • Tedavi diş hekimi
  • Ortodonti yapan diş hekimi

 

MODERN DİŞ HEKİMLERİNİN UYGULADIĞI TEDAVİLER

20120722-182017.jpg
EN İYİ DİŞ HEKİMİ KİM?

Her diş hekiminin bütün tedavilerde başarılı olamadığını öğrendiğimde diş doktorlarının da branşlaşmaya başlamış olduğunu öğrenmiş oldum. Çene cerrahları özellikle yirmi yaş dişlerinin çekilmesi işlemini yapıyorlar. Diş hekimleri bu işlemi yapmayı pek sevmedikleri için yirmi yaş dişi kalsın zararı yok diyebiliyorlar imiş. Oysa ağrı yapan veya ağız kokusuna neden olan yirmi yaş dişleri için çekim gerekiyormuş. Yirmilik diş çekiminde çene cerrahları tecrübeleri ve kullandıkları özel pahalı fizyodispenserlar nedeni ile daha kısa sürede işlem bitiyor. Yirmi yaş dişi çekilince şişlik olması doktorun iyi olması ile ilgili değil. Kim çekerse çeksin diş kemik içerisinde sıkışmış pozisyonda ise yirmilik dişin şişmesi olası bir durum. Daha doğrusu çekim yerinin diş çekimi sonrası şişmesi olası bir komplikasyon olarak görülüyor. Çene cerrahları implant yapım işinde de spesifik bir branş. Kemik tozu ilavesi ve kemik genişletme işlemlerini çene cerrahları yaparmış. İmplant ile ilgili bilgi almak isteyen bir misafire Diş Dr. Sertaç Kızılkaya kendi web sitesi adresini söyledi www.drsertac.com adresinden aldığım bilgileri kaynak göstererek buraya

İmplant, çeşitli nedenlerle kaybedilen dişlerin yerine onların fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökleridir.Fiziksel olarak yüz estetiğinin ayrılmaz ve bütünlüğünü sağlayan bir parçası olan dişler, yaşanılan kayıplar sonucu psikolojik ve sosyal çevre bakımından rahatsızlıklara neden olabilir. Bu etkenlerin dışında beslenme, sindirim sorunları ve konuşma bozukluklarına da yol açtığı gözlenmektedir. Diş eksiklikleri, doğal dişlere bağlı köprü protezleri veya çıkarılıp takılan hareketli protezler gibi klasik yöntemler ile tamamlandığı gibi implant destekli protezlerle de yapılabilir.

Tek veya Daha Fazla Diş Eksiklikleri ve implant

Hekim olarak eksik olan diş tedavisi tek diş için uygulanacaksa köprü ile restore edilmesindense, implant ile tedavi edilmesi daha koruyucu olacağından tavsiye edilmektedir.

Köprü protezi yapılabilmesi için sağlıklı dişlerin küçültülmesi sonucu üzerlerinin kaplanması gerekecektir. Bu köprüler belirli aralıklarla değiştirilmesi ekonomik bir çözüm değildir. Bunun yerine eksik diş veya dişlerin boşluğuna yerleştirilecek implantlar sayesinde, eksik diş yanında bulunan sağlıklı dişlere zarar vermeden tedavi edilebilir.

Tam Dişsizlikler

İmplant destekli protezler, eğer ağızda hiç diş kalmamışsa, bulantı refleksi ve protezin tutuculuğunun yeterli olmaması nedeniyle, hareketli protez kullanılmadığından kişiye ihtiyacı olduğu konforu sağlayabilir.

İmplant Aşamaları Nelerdir?

Muayene ve Planlama

İmplant multidisipliner bir yaklaşımla yapılır. Bu bir ekip işi olup; implantı çene kemiği içine yerleştirecek cerrahi uzman ile implant üstü protezi yapacak protez uzmanı birlikte çalışırlar.

İmplant ileri derecede kontrol edilemeyen diyabet gibi bazı sistemik hastalıkları olan kişiler dışında herkese uygulanabilir. İmplantlar titanyumdan yapıldıkları ve doğal diş kökü yerine konumlandırıldıkları için doku uyumludurlar ve herhangi bir alerjik veya toksik rahatsızlığa neden olmazlar.

Muayene aşamasında detaylı bir ağız içi muayenesi ile diş etleri, alt çene ve üst çenenin ilişkileri ile dişler arasındaki ilişki incelenir. En az hata ile tedavi sürecinin tamamlanması için klasik radyografileri dışında, komplike vakalarda üç boyutlu tomografi istenilerek, çenenin birebir ölçü modeli belirlenir, implantların yerleştirileceği bölgeler planlanır.

İmplantların Yerleştirilmesi

Doğru planlama süreci, en s ağlıklı tedavinin başlangıç noktasıdır. Yapılacak operasyona dahil olacak uzman, deneyimli ekip, gerekli ekipman ve gerekli hijyenik ortamda yapılması da ayrıca önem taşımaktadır. İmplantlar diğer diş tedavileri gibi lokal anestezi sonucu uygulanmaktadır. Fakat çene kemiğinin yeterli olmadığı ve greft dediğimiz doku ilavesinin gerekli olduğu bazı vakalarda, uzun operasyonlarda veya aşırı stresli hastalarda genel anestezi veya sedasyon altında konforlu bir şekilde operasyon yapılabilmektedir.

Protezlerin Yapılması

Operasyon sonunda osseointegrasyon denilen implantın kemik yüzeyine bağlanması beklenmelidir. Bu süreç kemik yapısına göre farklılık gösterebilir. Süreç tamamlandıktan sonra üst yapı oluşturulur. Operasyondan sonra protezler yapılıncaya kadar estetik ve fonksiyonun devamı için geçici protezler yapılır.

İmplant markaları denildiğinde pazar payı büyük olan Bego implant ITI Strauman, Nobel, Humantech implantlar en çok bilinir. İmplant yapan doktor kullanacağı implant markasını sadece implant fiyatına göre seçmez. Doktorun tavsiye edeceği implant markası en iyi implant markası değildir tabi Ama o doktorun uygulayacağı en iyi implant çeşidi tavsiye ettiği implanttır. Mesela ben Korudent diş kliniğimde Bego implantları öneriyorum. yıllardır sorunsuz olarak kullandığım bir implant markası. En iyi implant benim için Bego implant diyebilirim rahatlıklar.

 

 

Engelli Çocuklarda Ağız Diş Sağlığı

Engelli Çocuklarda Ağız Diş Sağlığı

Engellilik tanımı fiziksel veya zihinsel kısıtlamalardan dolayı; yürümek, duymak, görmek, nefes almak, ayakta durmak, okumak, çalışmak, konuşmak, öğrenmek, düşünmek gibi birçok insanın kolayca yapabildiği temel günlük aktivitelerin yerine getirilememesi durumudur. UNESCO tarafından yapılan araştırmalara göre Türkiye nüfusunun %10’unun engelli olduğu düşünülmektedir. Ülkemizde engellilerin birçok sorunları

diş hekimi
ENGELLİLERDE DİŞ TEDAVİSİ

bulunmaktadır. Sağlık sorunları ve özellikle ağız ve diş sağlığında yaşanan sıkıntılar bunların başında yer almaktadır. Yapılan araştırmalar engellilerde ağız-diş sağlığı sorunlarının görülme sıklığının normal bireylerden oldukça yüksek olduğunu göstermektedir. Ülkemizde mevcut sağlık sistemi içersinde gerek devlet gerekse özel teşebbüsler engellilerin ağız ve diş sorunlarını çözümüne yönelik yeterli çalışma yapmadıkları için, engelliler diş hekimliği hizmetlerinden yeterince yararlanamamaktadır. Bu sorunun çözümü için konunun hem diş hekimleri açısından hem de engelliler açısından değerlendirilmesi gerekmektedir.


Diş hekimlerinin engelli bireylerin diş tedavileri konusundaki eğitim yetersizliği, diş tedavileri için çok fazla zaman ayrılması gerektiğinin düşünülmesi (fakat bunun geri dönüşümünün maddi açıdan tatminkar olmaması), diş tedavi işlemleri için ekstra yatırım yapılması gerekliliği gibi sebeplerden, diş hekimleri engelli bireylerin tedavilerinden uzak durmaya çalışmaktadırlar.

Engellilerin diş hekimliği hizmetlerine ulaşmasında yaşadıkları zorluklar ise;

– Erişilebilirlik

– Eğitimli Diş hekimi sayısındaki yetersizlik

– Engellilik Tipi

– Ailelerin veya bakıcıların ağız diş sağlığına olan yaklaşımları

– Kullandıkları ilaçların yan etkileri

– Tıbbi Sorunlar

– Maddi Kaygılar

gibi birçok sebep sayılabilir.

ni ve çocuğun her seferinde psikolojik olarak olumsuz yönde etkilenmesini önlemektedir.

 

İmplant diş nedir? Estetik diş hekimliği nedir?

IMPLANT DİS NEDİR? İMPLANT NASIL YAPILIR? İMPLANT FİYATLARI?

‹ IMPLANT DİS NEDİR? İMPLANT NASIL YAPILIR? İMPLANT FİYATLARI? İMPLANT DŞ KLİNİĞİ. İMPLANT UZMANI İMPLANT MERKEZİ 
İmplant diş, eksik diş veya eksik dişlerin fonksiyon ve estetiğini geri kazandırmak için çene kemiğine yerleştirilen titanyum bir silindirdir. İmplant tedavisi, tek bir diş için yapılabileceği gibi, birden fazla diş veya bir proteze destek amaçlı da kullanılabilir. Dişlerini kaybetmiş bireylere ikinci bir şans sunan implantlar sayesinde, bireyler hem sağlıklarına hem de estetik, güzel bir gülüşe sahip olurlar.

Protez kullanan hastalar, özellikle yemek yerken birçok sıkıntı çeker. Yapılan araştırmalara göre, protez kullanan hastaların %29′u sadece yumuşak ve ezilmiş gıdalarla beslenirken, %50′si birçok besinden uzak durur. Hastaların %17′ si de kendi dişleri ile daha etkili çiğnediklerini belirtmişlerdir. Total protez kullanan hastaların % 66′sı ise çiğnemede güçlük çektiklerini söylemişlerdir. Çiğnemede hissedilen zorluklarla birlikte sindirim sisteminde de bazı rahatsızlıklar görülür.

implant
                 ALT ÇENE İMPLANT

İmplant tedavisi ise, dilediğiniz zaman dilediğinizi yeme özgürlüğünü size sunmaktadır. Aynı zamanda implantlar kemik kaybını önlemekte de önemli rol oynar.

Bir diş kaybedildiğinde etrafındaki kemik dokusunda da kayıp olur. Kemik, yoğunluğunu ve formunu korumak için uyarıcıya ihtiyaç duyar. Çene kemiğiniz, dişlerin uyguladığı kuvvetle sürekli bir basınç altındadır. Diş, üzerine gelen kuvveti, kendisini çevreleyen kemiğe iletir.

Dişin kaybıyla uyarıcı eksikliği sonucunda kemik kaybı yani “rezorpsiyon” oluşur. İmplantın yaratacağı uyarıcı etki dişin uyguladığı ile benzer olduğu için, kemik kaybını sadece implantlar önleyebilirler.

İmplant yapılan diş merkezleri İmplant Diş Fiyatları

İmplant her diş kliniğinde yapılmamaktadır.

Hekimin bu konuda yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olması gerekir.

Sizin için İstanbul Ankara İzmir Adana Erzurum Kayseri Van illerinde implantlarınızı güvenle yaptırabileceğiniz diş klinikleri listesini yakında yazacağız.Şu anda araştırma aşamasındayız.

Diş implant uzmanları listesi

Diş hekimleri

İstanbul implant uzamanı,uzmanları