GÜZEL DİŞLER

GÜZEL DİŞLER

Diş hekimliğinde asıl amaç ağrımayan, kanamayan, kokmayan sağlıklı bir ağız olmasına rağmen son yıllarda bu sağlık tanımının içerisine estetik görüntüde girmektedir. Bu noktadan hareket ederek dişe kimliği bilimi de bu istekleri yanıt verecek tedavi yöntemleri oluşturmuştur. Özellikle diş kaplamaları artık sadece dışı korumak amacında değildir. Dişin üzerini kapatıp kırılmasını önlemek veya eksik diş boşluğunu doldurmanın ötesinde güzel bir görüntü sağlamak için yapılan Toplamalar ihtiyaç için yapılan kaplamalardan neredeyse daha fazladır.

Diş hekimleri estetik beklentilerle kliniğe müracaat eden hastalara özellikle onların istek ve beklentilerini doğru bir şekilde anlayacak içinde yaklaşmalıdır. Yani hastayı beklentilerini anlamalıdır. Biyolojik olarak bu beklentilere yanıt verebilecek tedavi antenleri arasından hasta için uygun olanını seçmek Ve hastaya bu yöntem hakkında ayrıntılı bilgiler vermek hekimin görevidir. Her tedavinin bazı avantajlar ve dezavantajlar olacaktır. Önemli olan hastanın gerçek istek ve beklentilerini karşılayan yöntemin seçilebilmesidir.

Genel olarak iyi biz estetik diş görünümü için dikkat edilen belirli kurallar vardır. Bunların en başında baş bölgesindeki burun gözler kaşlar dudaklar çene ucu gibi noktalar arasındaki orandır. İle uyumlu doğal görünen dış boyutları ve gülümseme elde edebilmek için bu boyutların doğru bir şekilde değerlendirilmesi gerekir. Yüzdeki simetri yatay eksen de olan paralellik mutlaka dikkat edilmesi gereken konulardır. Gülümseme için önemli faktörler. Yaş, cinsiyet, yüz hatları, dudaklar, dişlerin rengi şekli diş etlerinin durumu ayrı ayrı değerlendirilmelidir.

DİŞ BEYAZLATMA

Artık beyaz dişlere sahip olak hayal değil. Diş beyazlatma yöntemi sayesinde kendi dişleriniz ile daha beyaz gülümseyebilirsiniz. Dişin üzerindeki lekeler ve diş taşları diş temizleme ile giderilebilir. Ancak dişin rengini değiştirmek için diş beyazlatma işlemi uygulanması gerekir. Diş beyazlatma da kimyasal olarak dişin üzerinde uygulanan ilaç sayesinde diş rengi beyazlar. Kalıcı bir beyazlıktır. Evde veya ofiste uygulanabilir. Diş beyazlatma işlemi diş hekimi kontrolü ile yapılmalıdır. Aksi taktirde iyi sonuç alamadığınız gibi sağlığınız için zararlı kimyasallar ile karşılaşma riskimiz de olabilir. Sizin dişlerinizin beyazlatma için uygun olup olmadığını ancak diş hekimi kontrolü sayesinde öğrenebilirsiniz. İstanbul küçükçekmece diş Kliniği’nden randevu alarak diş beyazlatma yaptırmak isterseniz 0 212 661 69 79 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

İmplant kırıkları

İmplant üzerine gelen kuvvetlere karşı dayanım göstermediğinde kırılır. Yorgunluk kırıkları dediğimizde kuvvetin uygulama süresinin artışı göz önünde tutulması gereken bir problemdir. Kullanılan malzemeler kuvvet yoğunluğundan ve bu kuvvet yoğunluğunun yanı sıra frekans ondan etkilenir.

image
Estetik zirkonyum diş

Bir seferde uygulanan büyük bir kuvvet kırığa neden olabilir buna karşı bir malzeme uygulanan şiddetli fakat uzun süreli bir kuvvet tekrar sebep olabilmektedir. Bükülmüş da bir kıyafet askısı ilk bğkümde kırılmaz fakat tekrarlanan bükümler malzemeyi kıracaktır. Kırılma son büküm kuvveti daha büyük olduğu için değil yorgunluk meydana geldiği içindir.
Diş gıcırdatan insanlarda iki şekilde büyük risk vardır bu risklerden birincisi zamanla kuvvetlerinin büyüklüğü artacaktır çünkü kaslar diş gıcırdatma oldukça daha da güçlenecektir. Bir problem protez parçalarında ortaya çıkan kuvvetin sürekli olmasıdır. Uzun dönemli üzerine gelen sıkma kuvvetleri sorun yaratırlar. Bu yüzden implant uygulandığında diş sıkmanın insan ömrünü olumsuz etkileyeceği göz önünde bulundurulmalıdır. Bu dişler üzerine gelen kuvveti azaltmak için gece plakları yapılabilir.
Zirkonyum diş kaplama için de kırık önemli bir konudur.

Zirkonyum Diş Kaplama

Zirkonyum Diş Kaplama

Zirkonyum Diş Kaplama Uygulama Alanları

 • Estetik amaçlı olarak, beyazlatma gibi metotlarla sonuca ulaşılamayan ileri derecedeki renkleşmelerde, kalıtsal yapı renkleşmelerinin tedavisinde zirkonyum diş kaplama kullanılır.
 • Dişleri kesilmiş, ağzında kron ya da köprü kullanılan kişilerde uygulanır.
 • Ayrık diş birleştirmelerinde ve eğer ortodonti tedavi tercih edilmiyor ise metal desteksiz zirkonyum gibi porselenlerle ayrıklık kapatılabilir.
 • Kişinin ağzında metal destekli köprü, kron var ise tercih edilebilir.
 • Kırılış dişlerin yandaki dişlerle uyumlu olacak şekilde yapılmasında kullanılır.
 • Rengi ve yapısı bozulmuş eski dolgulu, aşırı madde kaybı olan dişlerin restorasyonlarında kullanılır.
 • Ortodontik tedavi alternatifi olarak dişlerdeki hafif çapraşıklıklarda ve eğri dişlerin düzeltilmesinde kullanılır.
 • Aşırı madde kaybı olan ve dolgu uygulaması da yapılamayacak olan kanal tedavili dişlerde tercih edilebilir.
 • Isıya karşı yalıtımlı özelliği ve iletken özelliği sayesinde gülüş estetiği arzu eden kişilerde metal destekli kaplamaların yerine kullanılabilir. Çünkü metal alt destek estetik açıdan uygun değildir.
 • Sağlamlığı nedeni ile arka grup dişlerde ve köprü yapımında tercih edilir.
 • Ön grup dişlerde ise implant vakalarında implant üstü protezlerde kullanımı yaygındır.
 • Cad-Cam sistemi kullanılarak yapıldığın için zamandan tasarruf sağlayan bir tekniktir. Normal ağız ve diş bakımının yapılması yeterlidir, tedavi uygulanan kişinin ek ve değişik bakım teknikleri kullanmasına gerek yoktur, diş eti ve diş dokusu ile birebir uyum sağladığı için tercih edilen bir yöntemdir.
 • image
  Diş Hekimliği Fakültesi

  ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMA

  Estetik bir diş kaplaması olan zirkonyum diş kaplama (zirkonyum kaplama) günümüzde artarak kullanılmaktadır.Zirkonyum porselen diş, aslında beyaz renkli bir metal olan zirkonyum’un dayanıklılığı ile porselen dişlerin estetiğini bir araya getiren restorasyonlardır.Zirkonyum porselen; tek bir dişte kaplama olarak kullanılabileceği gibi bir veya daha çok diş kayıplarının olduğu durumlarda köprü yapımında da kullanılabilir.

  doğal diş kaplama zirkonyum
  En iyi diş doğal diştir.

  Zirkonyum diş yapımında genellikle bilgisayar destekli (CAD/CAM) torna cihazları kullanılır.
  Zirkonyum porselen yapımı teknik hassasiyeti olan bir konudur.
  Zirkonyum diş, metal destekli porselenlere göre daha estetik sonuç verir.
  Zirkonyum kaplamaların birçok pozitif yönü vardır.
  CAD-CAM teknolojisi ile yapılması hazırlanan modele uyumunun mükemmel olması en büyük avantajlarından sayılabilir.

  Zirkonyum alt yapılı porselenlerde alt yapı beyaz bir metal olan zirkonyum elementinden oluştuğu için kullanılan maske opak porselen katı daha ince hazırlanabilir. Ancak altyapıyı gizlemek için kullanılan opak porselen katının inceliği anatomik bir kesim yapıldığı takdirde metal porselendeki kalınlıkla birebir aynı olabilmektedir.Bu gibi durumlarda estetik açıdan direkt metal alt yapılı protezlerle zirkonyum protezler arasında bir fark kalmamaktadır.
  Zirkonyum alt yapılar işlem sırasında el değmeden üretildikleri için dişe uyumları diğer tekniklere göre mükemmeldir.

  Uygun şartlarda sağlanmış bir çalışmanın üzerine uygulanacak porselen her zaman estetik sonuçlar verebilmektedir. Gerek dişin hazırlanışı sırasında uyulacak anatomik kurallar gerekse teknisyenin çalışması sırasında göstereceği hassasiyet ve doğru materyal ile 20 sene veya daha fazla kullanılabilen porselen köprüler yapmak mümkündür.
  Bunun değerlendirilmesi ve uygulanması her hasta ve diş boşluğu için farklı olacağı için doktorun buradaki bilgi birikim ve ön görüleri oldukça önem kazanmaktadır.
  Zirkonyum alt yapılı kaplamalar bilgisayar destekli hazırlanmaları dolayısıyla oldukça uyumlu
  güzel sonuçlar elde edilmektedir.

  Zirkonyum Diş Kaplama